Материали за съдове за готвене

Материали за съдове за готвене

Изборът на правилния материал е едно от най-важните решения при избора на съдове за готвене. Материалът – като алуминий, чугун, керамика или неръждаема стомана – ще определи какви видове храни могат да се приготвят в него, колко тежък или лек е, както и как трябва да се мие и поддържа. Може да откриете, че имате предпочитан материал за съдове за цялата си кухня или че се нуждаете от различни материали за различни приложения.

АЛУМИНИЕВИ СЪДОВЕ

Обикновените алуминиеви съдове са евтини, леки и се загряват бързо, затова можете да ги намерите в много магазини за отстъпки и доставки за ресторанти. Въпреки това, обикновеният алуминий е мек, не задържа добре топлината и е реактивен с кисели храни, което означава, че не е желателно да се използват кисели съставки като домати или лимонов сок, които могат да повредят тигана или да освобождават алуминий в храната. Алуминиевите тигани обикновено не са съвместими с индукция. Въпреки това, тъй като алуминият е ефективен проводник на топлина, можете да го намерите в комбинация с други материали, като в твърдо анодизирани алуминиеви съдове или алуминиеви ядра.

СЪДОВЕ ОТ ВЪГЛЕРОДНА СТОМАНА

Любителите на чугун ще харесат и съдове от въглеродна стомана. Както чугунът, така и въглеродната стомана се отличават с дълготрайност, но тя е по-лека и реагира по-бързо на температурни промени. Произведена основно от въглерод и желязо, съдове от въглеродна стомана са съвместими с индукция, но са реактивни на силно кисели храни. Най-често се използват за тигани и уокове, където тънкият, лек материал е предимство за готвене на висока температура, при което се движи тиганът. Тиганите от въглеродна стомана изискват подправка като част от тяхната поддръжка, въпреки че някои марки предлагат предварително подправени.

ЧУГУНЕНИ СЪДОВЕ ЗА ГОТВЕНЕ

Чугунът е бил предпочитан от поколения готвачи заради достъпността си, дълготрайността и способността да издържа на високи температури, необходима за запечатване и пържене, както и за печене на хляб, бавни яхнии и бавно печене. Когато е правилно подправен, той получава неплъзгащо, химически неактивно покритие. Чугунените съдове са тежки, загряват се бавно и равномерно и могат да се използват и на открит грил. Чугунът може да се използва на всички котлони, включително индукционни. Чугунът се нарича също гол чугун или неемалирован чугун.

КЕРАМИЧНИ СЪДОВЕ ЗА ГОТВЕНЕ

Керамично покритите съдове представляват опция с неплъзгащо покритие, свободно от PTFE и PFOA. Керамичното покритие се нанася върху друг материал, като твърдо анодизиран алуминий. Те изискват малко или никакви масла или мазнини по време на готвене и затова могат да бъдат отличен избор за методи на готвене с ниско съдържание на мазнини или храни, които са склонни да залепват, като яйца, риба и други деликатни съставки. Керамичните съдове обикновено са безопасни за фурна на ниска до средна температура и често се предлагат в разнообразие от цветови опции.

МЕДНИ СЪДОВЕ

Медните съдове имат отлично топлопроводимост и бързо реагират на температурни промени. Изключително енергийно ефективни, медта обикновено изисква само ниска или средна температура и готви много равномерно. При повечето съвременни медни съдове, медта е материалът, използван в ядрото или на външната страна, за да се възползва от предимствата на материала с неактивна неръждаема стомана, която позволява готвене на всички съставки, включително киселинни. Някои медни тигани имат магнитизирана основа, което ги прави съвместими с индукционни котлони.

ЕМАЛИРАНИ ЧУГУНЕНИ СЪДОВЕ

Емалираните чугунени съдове са чугун, който е покрит с гладка, стъкловидна порцеланова смес, което помага за предотвратяване на ръжда, улеснява почистването и не изисква подправка. Емалираният чугун се предлага в разнообразие от ярки цветове и е най-добре да се използва на ниски до средни температури. При много високи температури, емалираният чугун е подложен на изгаряния от фурната. Той не задържа миризми или вкусове и е неактивен, което го прави идеален за готвене на кисели храни, като доматени и винени сосове.

ТВЪРДО АНОДИЗИРАНИ СЪДОВЕ

Ако търсите опция за готвене на висока температура, опитайте твърдо анодизирани съдове. Повечето твърдо анодизирани съдове са покрити с неплъзгащо покритие, така че в тях могат да се готвят всякакви храни. В процеса на анодизиране повърхността на алуминия се променя, за да се създаде по-силен, по-дълготраен и неактивен материал в сравнение с обикновения алуминий. Можете да намерите тигани, тенджери, грил тигани и печки, направени от този материал.

НЕЕМАЛИРАНИ ЧУГУНЕНИ СЪДОВЕ

Неемалираните чугунени съдове (също наричани чугун или гол чугун) са били предпочитани от поколения готвачи заради достъпността си, дълготрайността и способността да издържат на високи температури, необходими за запечатване и пържене, както и за бавни яхнии и бавно печене. Когато са правилно подправени, те получават неплъзгащо, химически неактивно покритие. Чугунените съдове са тежки, загряват се бавно и равномерно и могат да се използват и на открит грил. Чугунът може да се използва на всички котлони, включително индукционни.

НЕРЪЖДАЕМА СТОМАНА

Неръждаемата стомана е неактивна с високо киселинни храни. Обикновено, многослойната конструкция има дебело ядро от алуминий или мед, за да осигури равномерно разпределение на топлината. Полираният интериор от неръждаема стомана няма да се оцвети от храната, а лъскавият външен вид обикновено е магнитен, което го прави подходящ за индукционни и традиционни котлони.

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )